Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumForum  GalleryGallery  KėrkoKėrko  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 '' Infoss '' Si Te Instalohet Linux?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ReAlKiNg
Xx|♠| BaBuShii |♠|xX
Xx|♠| BaBuShii |♠|xX
ReAlKiNg


Male Numri i postimeve : 150
Emri : Emri :B3$$! Profesioni: Hacking -->>> Location--->> Hacking & Futbolli
Vendodhja : Ana Shmaiit Te Babadimri.!!
Registration date : 16/02/2008

'' Infoss '' Si Te Instalohet Linux? Empty
MesazhTitulli: '' Infoss '' Si Te Instalohet Linux?   '' Infoss '' Si Te Instalohet Linux? Icon_minitimeMon Mar 03, 2008 4:09 pm

Sipas mendimit te hackerave me te medhenj sistemi operativ me i pershtatshem
per hacking eshte Linux pasi eshte me i mire ne aspektin e siguris dhe
eshte opensurce (free dhe i modifilueshem).
Eshte gabim te mendosh se linux eshte sistemi operativ i hackerave eshte me mire te thuash se linux eshte istemi operativ i personave inteligjent .
Linux ka shume lloje distribucionesh por meqe jemi ne nje forum ku flitet per hacking po i pershtatemi temes.
Sipas specialisteve me i miri ne aspektin e siguris dhe ai qe te ofron me shume opcione si me "MYSQL" apo me "punnime" me servera eshte distribucioni SUSE qe ka nxjerre versionin e saj te ri tani afer ne 4 tetor 10.3
************************************************** ****************************
Te fillojm te flasim per instalimin.
Me e veshtira eshte ajo qe bejn para instalimit se instalimi vet esthe sume i thjesht dhe i dretjuar nga linux pra neve na mjafton vetem te klikojm tek NEXT
Atehere fillojm me shkarkimin.
Ne fillim duhet te shkojm tek webi zyrtar per te shkarkuar shkojm tek
http:\\download.opensuse.org
Pastaj zgjedhim arkitekuren ne baze te procesorit qe kemi ph une qe kam nje procesor Dual Core 2 Duo T7200 me 2Gz me duhet te zgjedh 64 bit x86-64
Pastaj do te zgjedhim shkarkimin me dvd (rekomandohet per ata qe kane internet te shpejte) ose me cd.
Pastaj zgjedhim standart ftp\http ose me torrent nese deshironi.
Note Ne fund te pikes 4 tek faqa download.opensuse.org keni te shkruajtur
MD5 checksum, klikoni aty dhe beni copy md5.Beini save ne menyre qe ta kini aty numrine hash-md5
Cfar ju duhet kjo?
Kjo u sherben per te krahasuar md5 e asaj qe shkarkuat me md5 e dvd\cd origjinal qe eshte tek download.opensuse.org.
Nje program i mire qe te nxjerr md5 eshte edhe fastsum.
Krahasoni md5 qe kopiut tek webi opensuse.org me md5 qe un nxorri programi fastsum.
Nese jane njelloj atehere do te thote se jane shkarkuar te gjitha failat nese
jane ndryshe atehere do te thote se nuk i keni shkarkuar ne rregull dhe
duhet ta perserisni shkarkimin
MASTERIZIMI (Shkruajtja ne cd\dvd e asaj qe shkarkuat)
Faili qe shkarkuat eshte .iso dhe duhet te trajtohet si imazh iso.
Per ta masterizuar duhet ta masterizoni me SHPEJTESIN ME TE VOGEL QE ESHTE E MUNDUR E PERSERIS ME SHPEJTESEI MINIMALE.
Kjo per arsye qe te masterizohen te gjith failat dhe mund te rekomandoj nje
program si ultra iso qe eshte shume i mire per masterizime te imazheve iso,
dhe per me teper i shkruan te gjith failet.
INSTALIMI
Kjo eshte pika me e thejshte e ketij tutoriali
Per te instaluar linux mjafton te ndjekim hap pas hapi instruksionet e dhena
nga linuxi vet.
Duhet te jemi shume te kujdeshsem dhe te mos nxitohemi,
Mjafton te klikojm next.
Beni kujdes tek passwordi qe do te vini ne menyre qe te mos ta enskriptoni (blowfish etj) thjesht vendosni passwordin dhe klikoni NEXT
Do te keshilloja si Desktop KDE pasi eshte edhe me i bukur + qe ne pergjithesi eshte me i perdoruri dhe open office 2 eshte me i mire tek kde
dhe me i permbledhur.
Per te tjerat varet nga preferencat qe keni.
Per pyetje ose paqartesi qe nuk i kuptoni mund te pyesni ne kete teme
dhe une do te mundohem (me aq pak sa di) tju ndihmoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.vs-team.org
 
'' Infoss '' Si Te Instalohet Linux?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Tutorials & Mesime-
Kėrce tek: