Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumForum  GalleryGallery  KėrkoKėrko  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Biografia e Vendlindjes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Qendr@King
! SuPeR MoDeRaToR !
! SuPeR MoDeRaToR !
Qendr@King


Male Numri i postimeve : 40
Age : 28
Emri : Qendrim
Mosha : 14
Vendodhja : Italy
Registration date : 13/04/2008

Biografia e Vendlindjes Empty
MesazhTitulli: Biografia e Vendlindjes   Biografia e Vendlindjes Icon_minitimeSun Apr 13, 2008 11:53 pm

Secili ktu e shkrun biografin e Vendit te Vet Un pe Shkruj te ApterushesJa Biografia e fashatit tim Apterush...


Apterusha

Shtrihet rreth 6-7 km ne juglindje te Rahoveit,ne rrugėn Rahovec-Therandė (Suharek).Esht venbanim i tipit te grubulluar.

Popullata e ketij vendbanimi,qe nga lashtesia,ėsht marr me kultivimin e rrushit,dhe qka deshmon edhe me emrin e tij.


Shenime monumentale:

Ne mes te ketij fshati dhe atij zoqisht ka egzistuar nje keshtjell e vjeter qe nga koha romake ,e quajtur Kalaja e Dafės,Dafina e sotme.Aty ka qen edhe mulliri i erės,po ashtu edhe sot ndodhet Kulla e Kahra Mahmut Pash Rrotullės ne mes te fshatit,per ket monument supozohet se esht shum e vjeter dhe per at nuk kam informata,si dhe pasuria me e madhe e fhatit esht

"BURIMI" i pashterrshum i cili me nje kapacitet te madh ban furnizimin e dy Fshatrave Opterushė dhe Zoqisht.

Pasojat e luftes si ne te gjitha fshatrat e Kosoves edhe fshati opterush ka pėsuar humbje te medha si me shkatrrimin e fshatit ashtu edhe ne popull: Te ran heroikisht jan 34 nderca deshmoret jan Sylejman Bytyqi,BesimKabashi,Jeton Kabashi,Skelzen krasniqi(Preshev) Blerim Spahiu si dhe te zhdukurit jan 6.

Shenime Statistikore:

Laretesia mbi detare 420 m

Sipėrfaqja 10.0km2

Familjet Spahiu,mazreku,KabashiElshani,Dulaku,Krasniqi,Byty qi,Morina,Shala etj...

Nė vitin 1997 fshati kishte rreth 240 shtėpi me 2517 banor shqiptar 10 shtepi serbe me 68 banor 3 shtepi rome me 20 banor.

Prej vitit 1997 me natalitetin e popullit derine vitin 2005 Gjenden mbi 3000 banor rreth 350 shtepi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.Qendra.Get-Forum.Net
 
Biografia e Vendlindjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Gjeografia-
Kėrce tek: